BLOG

Efekt Dunninga-Krugera

Efekt Dunninga-Krugera

Rozwój
Czy kiedykolwiek spotkałeś osobę, która wierzyła, że jest niezwykle inteligentna, podczas gdy jej działania pokazywały coś zupełnie innego? To właśnie przykład zjawiska, jakim jest efekt Dunninga-Krugera, gdzie niekompetencja idzie w parze z przekonaniem o własnej doskonałości. Ta paradoksalna teoria mówi nam, że im ktoś jest bardziej niekompetentny, tym bardziej jest przekonany o swojej własnej genialności. Co to jest efekt Dunninga-Krugera? Mówiąc krótko i bardzo ogólnie - efekt Dunninga-Krugera to w pewnym sensie nadmierna pewność siebie. Biorąc natomiast pod uwagę bardziej oficjalną definicję - efekt Dunninga-Krugera to jeden z błędów poznawczych, w którym to osoby nieznające się na danej dziedzinie, przeceniają swoją wiedzę w tym konkretnym aspekcie, podczas gdy osoby z dużą wiedzą mają skłonność do zaniżania oceny swoich zdolności. Im mocniej poznajemy daną dziedzinę, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że…
Read More
5W2H – metoda siedmiu pytań

5W2H – metoda siedmiu pytań

Lean w pracy, Rozwój
Bardzo często w swoich wpisach zdarzało mi się napomknąć o metodzie 5W2H. Jednak nigdy nie opisalem jej na blogu. Jest to prosta rzecz, która pomaga porozumieć się bez niedomówień. Dobrze opisana sytuacja za pomocą tytułowego skrótu daje nam twarde podstawy do bycia pewnym, że zostaniemy dobrze zrozumiani. O czym mowa? Zapraszam do krótkiego wpisu. Czym jest 5W2H? Tytułowa metoda 5W2H jest bardzo prostym narzędziem służącym do konkretnego opisywania problemów lub sytuacji z jaką mamy akurat do czynienia. Najczęściej jest ona stosowana właśnie w przypadku problemów do rozwiązania. Stąd też możemy ją spotkać chociażby w raporcie 8D, gdzie w drugim punkcie raportu należy dokładnie opisać problem, który wystąpił. 5W2H może jednak również być świetnym sposobem na jasne komunikowanie się, nie tylko w sytuacjach kiedy mamy jakiś problem do rozwiązania. W dynamicznych…
Read More
Myślenie krytyczne i techniki wspomagające

Myślenie krytyczne i techniki wspomagające

Rozwój
W poprzednich wpisach opisaliśmy sobie co to jest myślenie krytyczne oraz wspomnieliśmy o kilku najpopularniejszych błędach poznawczych, które stoją na przeszkodzie do jego stosowania. Unikanie błędów poznawczych jest bardzo dobrą lecz niełatwą strategią myślenia krytycznego. W dzisiejszym wpisie poznamy kilka prostych i skutecznych technik wspierających proces myślenia krytycznego. Myślenie krytyczne i narzędzia Każdy z nas jest podatny na błędy poznawcze, bez wyjątku. W poprzednim WPISIE poznaliśmy kilka bardzo częstych błędów poznawczych. Poznanie błędów to pierwszy krok. Jednak sama świadomość istnienia takich błędów to jeszcze nie wszystko. Ich znajomość nie sprawi jeszcze, że jesteśmy w stanie ich od razu całkowicie unikać. Niestety, nie działa to tak łatwo - nasze umysły są skonstruowane tak by możliwie najszybciej działać na skróty. Możemy jednak w pewnym stopniu ograniczać ich działanie. By nie wpadać w…
Read More
Błędy poznawcze w myśleniu krytycznym

Błędy poznawcze w myśleniu krytycznym

Rozwój
Zazwyczaj myślimy, że znamy się na czymś lepiej od innych. Ktoś jest ładny więc musi być też mądry i miły. Pani jest lekarzem w białym fartuchu więc zapewne ma rację. Coś jest lepsze tylko dlatego, że widzimy to już po raz któryś. Powyższe stwierdzenia mogą przyjść na myśl każdemu z nas. Mogą być prawdą, ale wcale nie muszą. Są przykładami efektów tak zwanych błędów poznawczych. Nierzadko zdarza nam się myśleć w sposób nieracjonalny. Duży wpływ na takie myślenie mają właśnie błędy poznawcze. Nie możemy ich całkowicie wyeliminować z naszego myślenia, ale jesteśmy w stanie je poznać i mocno ograniczyć ich działanie. Wpis jest kontynuacją tematu myślenia krytycznego - pierwszą część przeczytasz TUTAJ. Błędy poznawcze i heurystyki Nasz mózg potrafi płatać nam figle na każdym kroku. Pomagają mu w tym błędy…
Read More
Myślenie Krytyczne

Myślenie Krytyczne

Bez kategorii
Często słyszy się na temat umiejętności, które warto mieć i które są "kluczem do sukcesu". Bez wątpienia jedną z takich umiejętności jest krytyczne myślenie. Jednak czym tak dokładnie jest umiejętność myślenia krytycznego i jak możemy się go nauczyć? Myślenie krytyczne (ang. critical thinking) jest często pożądane przez pracodawców. Dlatego też większość ogłoszeń o pracę w wymaganiach zawiera oklepane "umiejętność analitycznego myślenia", które często jest tożsame z myśleniem krytycznym. Czy taka umiejętność to po prostu "nie bycie głupim", czy może kryje się za tym coś więcej ? Czym jest myślenie krytyczne? Po czym można stwierdzić, że ktoś posiada umiejętność myślenia krytycznego? Jak można być pewnym i stwierdzić, że jest się osobą która myśli krytycznie ? Istnieje wiele definicji myślenia krytycznego. Przede wszystkim warto coś wyjaśnić i powiedzieć czym nie jest myślenie…
Read More
Instrukcje pracy – podstawy tworzenia

Instrukcje pracy – podstawy tworzenia

Lean w pracy
Instrukcje pracy są jednym z kluczowych elementów standaryzacji pracy. Są one zbiorem czynności i zasad, które należy wykonać i przestrzegać wykonując daną pracę z uwzględnieniem zasad BHP, jakości, ergonomii, wydajności i poprawności pracy. Instrukcje mogą zawierać różne poziomy szczegółowości w zależności od miejsca ich użycia. Istnieje wiele rodzajów instrukcji, które będą zawierały inne typy informacji. We wpisie słów kilka na temat podstaw tworzenia i korzystania z instrukcji pracy. Skupię się tu głównie na instrukcjach stanowisk produkcyjnych, zawierających czynności, które są wielokrotnie powtarzane przez pracowników każdego dnia. Standaryzacja pracy Wspomniałem na wstępie, że instrukcje są jednym z elementów standaryzacji pracy. Czym zatem jest standaryzacja? Jest to zasada działania bazująca na wprowadzaniu, komunikowaniu i polepszaniu standardów, czyli reguł, które jasno opisują określone wymagania. Wszystkie procesy produkcyjne są zależne od standaryzacji. Mamy z…
Read More
MTM Methods Time Measurement – zakoduj ruch  językiem kodu inżyniera

MTM Methods Time Measurement – zakoduj ruch językiem kodu inżyniera

Lean w pracy
Bardzo dobrze rozwijająca się branża IT pozwala na programowanie rozmaitych aplikacji i przedstawiania ich za pomocą kodu. Niezrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego linijki kodu źródłowego tworzą różnego rodzaju programy komputerowe. O takim kodowaniu słyszał niemal prawie każdy. Jednak mało kto wie, że za pomocą innego rodzaju kodu można również przedstawić... ruch. Tak zwana inżynieria humanistyczna posiada swoje "języki kodu". Ruch i odpowiadający mu czas można opisać z użyciem metody normowania czasu pracy. Dzięki nim możemy zejść do podstawowych elementarnych ruchów na które składają się poszczególne czynności z rozbiciem nawet aż do tysięcznych sekundy (!) Oferuje to bardzo ciekawe sposoby na optymalizację pracy. Jedną z wielu takich metod jest MTM, czyli Methods Time Measurement. Początki Methods Time Measurement MTM Początki MTM a właściwie wszystkich metod normatywów elementarnych (bo tak nazywają się te…
Read More
Getting Things Done – kończ zadania zanim one wykończą Ciebie

Getting Things Done – kończ zadania zanim one wykończą Ciebie

Książki, Life Style, Rozwój
Sobotni wieczór, pełen relaks, kanapa, dobre kraftowe piwo i Netflix ze znajomymi. A tu nagle myśl i lekkie napięcie: "Miałem jeszcze wysłać maila i domknąć projekt. Zapomniałem o tym. W poniedziałek będę musiał..." - i tak rusza karuzela myśli i niepokoju. W rezultacie zamiast relaksu dopada nas stres. Nie jest to najlepszy i najzdrowszy scenariusz na wolny weekend. Modny ostatnio work-life balance często bywa mocno zachwiany w kierunku szali z napisem "OBOWIĄZKI". Receptą jest odpowiednie zarządzanie zadaniami z pracy i życia osobistego. Metoda Getting Things Done (GTD) ma na to rozwiązanie i pozwala wykańczać zadania zanim one wykończą Ciebie. Czym jest Getting Things Done Najprościej mówiąc Getting Things Done jest metodą do zrządzania sprawami do zrobienia - zarówno prywatnymi jak i zawodowymi. Jest to tak zwana (jak sugeruje tytuł książki…
Read More
Negocjacje – umiejętność warta miliony cz. 2

Negocjacje – umiejętność warta miliony cz. 2

Life Style, Rozwój
Podczas negocjacji, świadomie lub nie, obieramy jakąś strategię i stosujemy technik negocjacyjne. Ich dobór jest bardzo ważny bo każdy z nas negocjuje niemalże codziennie. Nie chodzi tu tylko o wielkie biznesowe dille, ale również codzienne sytuacje, w których chcemy przekazać drugiej stronie swoje zdanie. Negocjacje to bardzo przydatna umiejętność i warto z niej świadomie korzystać oraz znać arsenał dostępnych technik i strategii. Wpis jest drugą częścią tematu negocjacji i stanowi kontynuacje zagadnienia. Jeżeli nie czytałeś poprzedniego artykułu to zanim przejdziesz dalej zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią: Negocjacje - umiejętność warta miliony część 1. Poznaj techniki - korzystaj z etycznych, broń się przed manipulacją Drobne negocjacje codzienne różnią się od tych większych biznesowych. Różnica wynika głównie ze stawki o jaką toczy się gra oraz świadomości i doświadczenia osób biorących…
Read More
Negocjacje – umiejętność warta miliony

Negocjacje – umiejętność warta miliony

Life Style, Rozwój
Negocjacje. Wydawać się może, że niektórzy mają do tego naturalne preferencje przez odpowiednie "gadane". Faktycznie jest to przydatna cecha, jednak dobre gadane to nie wszystko i nie to determinuje dobrego negocjatora. Dobry negocjator powinien umieć dużo więcej, ponieważ na negocjacje składa się szereg czynników złożonych w cały proces. Na szczęście negocjowanie to umiejętność, której każdy z nas może się nauczyć bez względu na swoją naturę. Negocjacje przydają się na co dzień jak np. w sklepie czy też podczas wybierania planu na weekend, ale również w sytuacjach, które zdarzają się stosunkowo rzadko jak np. rozmowa o pracę czy też kupno auta lub mieszkania. Wpis jest pierwszą z dwóch części artykułów z tematyki negocjacji. Druga część dostępna tutaj:Negocjacje - część II Czym są negocjacje ? Dla różnych osób negocjacje mogą kojarzyć się…
Read More