Czas to… produkt. Takt time oraz cycle time.

Czas taktu (takt time) oraz czas cyklu (cycle time) to pojęcia często używane i często mylone. Czym dokładniej są i jaka jest między nimi różnica? Jak je wyliczyć? Po odpowiedzi na te pytania zapraszam do artykułu. Na końcu wpisu zamieszczam video obrazujące jak wyliczać i jaka jest różnica między dwoma czasami.

Takt Time – czas taktu

Zacznijmy od łatwego i sztywnego czasu taktu. Takt time jest to czas, który definiowany jest przez ilość zamówień klienta – określa on co ile czasu musimy produkować dany produkt by spełnić zapotrzebowanie klienta.

Przykładowo: pracujemy w firmie produkującej odkurzacze. Z zapotrzebowania i złożonych zamówień wyszło, że klient wymaga od nas 2 000 szt. produktu na dzień. Wiedząc, że pracujemy na 3 zmiany po 7,5 h na zmianę (odliczając pół godziny przerwy) dysponujemy dziennym czasem:

Dostępny czas: 3 zmiany * 7,5 h = 22,5 h = 1350 min = 81 000 sekund

Posiadając te dane możemy wykonać następujące obliczenia :

Takt Time = 81 000/ 2 000 = 40,5 sek.

Nasz czas taktu wynosi w tym przypadku 40,5 sekundy. Oznacza to, że żeby spełnić oczekiwania klienta, jeden odkurzacz z naszej linii montażowej powinien spływać co 40,5 sekundy.

Cycle Time – czas cyklu

Czas taktu jest naszym odniesieniem do którego będziemy dążyć. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie rzeczywistości i sprawdzenie czy potrafimy wyrobić się w wyliczonym czasie. Do tego posłuży nam drugi czynnik jakim jest czas cyklu. Jest to częstotliwość z jaką nasz produkt opuszcza linię produkcyjną. Można go zmierzyć stając na końcu naszego procesu i sprawdzają co jaki czas wyrób spływa z naszej linii.

Czas cyklu może być też mierzony na poszczególnych stanowiskach – różnice między nimi pokazują problem niezbalansowanej linii. Wracając do naszego przykładu z linią montażową odkurzaczy – powinniśmy stanąć ze stoperem na końcu linii (w tym przypadku byłoby to pakowanie) i policzyć co ile czasu wyrób jest odkładany na paletę. Z pewnością zmierzone czasy różniłyby się od siebie, dlatego warto poświęcić na to kilka godzin i wyciągnąć średnią z pomiarów. Idealnie byłoby robić pomiary na różnych zmianach (o ile takie są), uwzględniając tym samym pracę różnych ludzi, co również da nam lepszy pogląd na nasze statystyki.

Załóżmy, że nasz zmierzony czas cyklu to 43 sekundy. Jaką informację nam to daje i co z tym możemy zrobić? Przede wszystkim porównujemy go z czasem taktu. Da nam to odpowiedź na pytanie czy jesteśmy w stanie zaspokajać zapotrzebowanie naszego klienta. Jeśli tak – to bardzo dobrze, choć być może produkujemy zbyt wiele produktów i tworzymy zapasy ? Jeśli czas cyklu jest powyżej czasu taktu – daje nam to informację o miejscach w procesie, które będziemy doskonalić , aby spełnić wymagania klienta. Znając czas cyklu na końcu procesu oraz na poszczególnych operacjach, możemy zbalansować linię, tak by operacje były rozłożone równomiernie na każdego operatora i maszynę.

Podsumowanie

Jak widać oba pojęcia różnią się od siebie i ich mylenie czy też zamienne stosowanie jest sporym błędem. Paradoksalnie jednak, w procesie ustalania tych czasów chodzi o to by ich wartości były.. takie same 🙂 – pamiętajmy oczywiście że definicja czasów nie równa się ich wartości. Na koniec zachęcam do obejrzenia filmu, w którym na prostych przykładach pokazane są oba czasy.

Photo by Rachael Crowe on Unsplash
Photo by Seth Macey on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *