Lean vs codzienność
Co ma wspólnego metodologia japońskiej firmy z 50 lat XX wieku z życiem codziennym ludzi w 2019 ? Odpowiedź jest jedna – skuteczne metody optymalizacji.
Każdy z nas słyszał o szeroko pojętym rozwoju osobisty, stawianiu sobie celów i byciu „najlepszą wersją siebie”. Nie każdy słyszał zaś o metodologi Lean Management (oraz Lean Manufacturing). Lean jest swego rodzaju „rozwojem osobistym” organizacji i produkcji. Został stworzony z myślą o ulepszaniu i „wyszczuplaniu” procesów zachodzących w firmie. Początkowo Lean dotyczył zrządzania procesami produkcyjnymi (lean manufacturing, lean production) i był używany wyłącznie w optymalizacji produkcji.
W miarę upływu czasu przynosząc ponad oczekiwane rezultaty w obszarze produkcyjnym, system lean rozlał się na inne obszary organizacji i ewoluował w Lean Management tworząc koncepcję zarządzania przedsiębiorstwem. Jest to niejako rozszerzenie lean manufacturing na resztę obszarów firmy i poza nie (lean manufacturing – „szczupła produkcja”, lean menagement – ” szczupłe zarządzanie”). Dzisiaj rozróżnienie pomiędzy menagement a manufacturing powoli się zaciera i w niektórych pozycjach literatury używa się tych nazw naprzemiennie. W mojej opinii i w myśl tego bloga istotą tej koncepcji jest pierwsze słowo czyli Lean i to ono stanowi tutaj klucz. Dlatego też po etapie manufacturing i przejściu na menagement w organizacji, kolenym etapem jest lean wykorzystywany w życiu codziennym. Blog ten powstał z myślą o poznaniu i szerzeniu koncepcji lean – stosowanie lean bez ograniczeń, w różnych dziedzinach życia.
Lean coraz szybciej staje się standardem w firmach. Każda poważna firma, niezależnie od jej wielkości, traktuje to jako „must have” w swojej produkcji. Również w życiu można znaleźć wiele elementów pasujących do metod lean, o czym wielokrotnie będę wspominał na blogu.