Lean w Twojej pracy dyplomowej

Tematem wielu prac dyplomowych na kierunkach związanych z inżynierią produkcji jest Lean. Prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie (oraz podyplomowe) bardzo często opierają się o założenia tej metodologii. Będąc jeszcze na studiach sam osobiście dwa razy wybrałem tematy wykorzystujące podejście lean. O czym pisać ? Skąd wziąć pomysł ? Prace dyplomowe, w szczególności gdy są pisane po raz pierwszy, budzą wiele wątpliwości i znaków zapytania. To w końcu bardzo ważny wybór, gdyż często wyznaczają nam kierunek dalszej kariery – warto by wybór ten był przemyślany.

O czym pisać pracę dyplomową ?

Najlepsza odpowiedź na te pytanie jest jedna – pisać o tym co nas interesuje i się nam podoba. Jeżeli jest to coś niekoniecznie związanego z zarządzaniem, organizacją pracy i lubisz bardziej techniczne tematy to zdecydowanie powinieneś pójść w tym kierunku. Nie chce na siłę przekonywać Cię do lean i odciągać od czegoś co Ci się podoba. Stanowczo jednak zachęcam do połączenia i wplątania tam tematyki lean, oczywiście w miarę możliwości 🙂
„Pisz o tym co Cię interesuje” – ok, łatwo powiedzieć, ale co w przypadku jeżeli nie do końca znamy TĘ rzecz, która nam się podoba? Tu również zachęcam do zgłębienia i dokładnego przyjrzenia się Lean.
W samym Lean możemy przebierać w narzędziach i działach jakie nas mogą zainteresować np. Just in Time, Mapowanie Strumienia Wartości VSM, Kanban, FMEA, Poka-Yoke, 5S, SMED…

Skąd wziąć pomysł na temat pracy dyplomowej ?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie naszego tematu pracy w praktyce – pisanie w oparciu o realny projekt prowadzony w jakiejś firmie. Masa firm boryka się z problemami i potrzebami, na które zawsze mają za mało czasu. Jeżeli jesteś studentem i nie masz pracy a masz trochę wolnego czasu (np. luźniejszy rozkład zajęć na studiach dziennych lub studia zaoczne) świetnym wyjściem jest poszukanie firmy, która będzie chętna do współpracy. W zamian za udzielenie informacji, wdrożenie w dane zagadnienie, naukę i zdobycie pierwszego cennego doświadczenia oferujemy analizę i rozwiązanie problemu pisząc na jego podstawie pracę dyplomową. Dodatkowo problem braku pomysłu na temat pracy rozwiązuje się sam – firma sama poda zagadnienia do rozwiązania. W zamian za podjęcie tematu możemy otrzymać znacznie więcej – nowe znajomości, kontakty i szansę na późniejsze zatrudnienie na stałe. Dodatkowo, ustalając odpowiednie warunki współpracy, jest to szansa na przekształcenie tego w płatny staż lub pracę na mniejszą lub większą część etatu – przy okazji pisząc pracę dyplomową, którą i tak byśmy musieli napisać.

Czy konieczne jest pisanie pracy dyplomowej na przykładzie przedsiębiorstwa ?

Odpowiadając krótko – nie 🙂 Nie ma takiej potrzeby i nie jest to żaden wymóg. W momencie gdy mamy wybrany temat, który nie wymaga współpracy z żadną firmą, nie ma po co szukać firmy na siłę. Jest mnóstwo tematów, które możemy opracować w pojedynkę i przy pomocy promotora.
Praca w oparciu o przedsiębiorstwo ma jednak mnóstwo zalet, o których zdążyłem już wcześniej wspomnień:
– mierzymy się z realnym problemem,
– jeżeli jesteśmy na początku kariery – zdobywamy poważne doświadczenie,
– wzbogacamy swoje CV,
– tworzymy szansę na dalszą współpracę,
– poznajemy nowych ludzi i nawiązujemy kontakty.

Skąd czerpać wiedzę i informacje przy pisaniu rozdziałów teoretycznych ?

Najgłębszym i nieskończenie wielkim źródłem są książki. O ile w polskiej literaturze nie zawsze mamy dostępny pełen wachlarz książek, o tyle literatura anglojęzyczna jest tutaj bezkonkurencyjna. Najlepszą bazą książek jest uczelniana biblioteka. Można znaleźć w niej nie tylko książki ale również magazyny i gazety na temat specjalistycznych dziedzin. Uczelnie dysponują dodatkowo internetowymi zbiorami książek i artykułów w postaci dostępnych dla danych szkół baz. Warto jest zapytać taki dostęp w swojej bibliotece. Studenci mają darmowy dostęp do wielu sekcji. Kolejnym źródłem jest internet – tu oprócz książek i ebooków, znaleźć można mnóstwo artykułów naukowych. Cennym źródłem są też fora internetowe, blogi i strony internetowe… takie jak ta na której się znajdujesz 🙂 Wielu ludzi dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem za darmo. Doświadczenie innych ludzi może pomóc przy pisaniu rozdziałów teoretycznych ale i również praktycznych.

Podsumowanie

Podsumowując – wybór tematu pracy dyplomowej jest ważny z kilku powodów. Najważniejszy z nich to chęć rozwoju w dalszym kierunku. Jeżeli chcesz rozwijać się zawodowo w określonej dziedzinie ważne jest by temat pracy pokrywał się z naszym zainteresowaniem. Takie działanie mocno zwiększy nasze szanse na obranie drogi zawodowej, którą sami wybierzemy, a nie drogi którą podyktuje nam rynek pracy. Dodatkowo, pisząc o rzeczach które nas realnie interesują, będzie nam nieporównywalnie łatwo zabrać się do prac i w niej wytrwać, niż w przypadku tematów wybranych przez przypadek.

Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem choć w najmniejszym stopniu mogłem pomóc i rozjaśnić kilka spraw związanych z tym ostatnim etapem studiów. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania – pisz śmiało w komentarzu. Odpowiem na każdy z nich.

Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash
Photo by Ahmad Ossayli on Unsplash

2 thoughts on “Lean w Twojej pracy dyplomowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *